ANASAYFA DENİZ'DE KARİYER
Deniz'de Kariyer

 

İşe Alım
Deneyimsiz İşe Alım Süreci

Deneyimsiz İşe Alım süreçlerimizde adaylar sınav ve grup çalışması olmak üzere 2 aşamadan geçmektedirler. Her iki aşama sonucu olumlu olan adaylarımız değerlendirme sürecine alınmaktadırlar.


Genel Yetenek Sınavı
Bankacılık tecrübesi olmayan tüm adaylarımız değerlendirme sürecimizin ilk aşaması olan Genel Yetenek sınavına dahil edilirler. Bankacılık bilgisi gerektirmeyen Genel Yetenek sınavımız ile adaylarımız Sayısal, Sözel, Analitik, Dikkat alanlarında değerlendirilirler. Örnek sınav sorularını görmek isteyen adaylarımız, DenizBank İnsan Kaynakları facebook sayfasında demo uygulamamız olan ALESTA yı deneyebilirler. ALESTA uygulamamıza facebook sayfamız https://www.facebook.com/DenizBankInsanKaynaklari dan ulaşabilirsiniz.
NOT: Sınav sonuçları 2 yıl geçerli olmaktadır.


Grup Çalışmaları
Adaylarımız işe alım sürecimiz kapsamında Yetkinlik ve Pozisyon bazlı vaka çalışmalarına dahil edilmektedirler.
 

İngilizce Sınavı
İngilizce bilgisi gerektiren pozisyonlarımız için uygulanmaktadır. Zaman Yapısı (Structure), Kelime Bilgisi (Vocabulary), Okuma (Reading), Tercüme (Translation) başlıkları altında değerlendirilmektedir.


Videolu Mülakat
İşe Alım sürecimizde adaylarımız, zaman ve yer kısıtlaması olmaksızın mülakata katılabilmeleri için videolu mülakata davet edilirler. Adaylarımız kendilerine gönderilen SMS ve Mail ile sürece dahil olurlar.
 

Deneyimli İşe Alım Süreci

Deneyimli adaylarımız, İnsan Kaynakları ve ilgili Genel Müdürlük/Şirket/Bölge/Şube yöneticileriyle görüşme yapmak üzere mülakata davet edilirler. Mülakatlarımız yetkinlik bazlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Terfi Olanakları

Her pozisyon için oluşturulmuş kariyer haritaları, DenizBank’ta göreve başlayan tüm çalışanlara performanslarına bağlı olarak hangi yıl hangi unvan ve pozisyonda yer alabileceğini ilk günden görebilme imkanı sağlamaktadır.


DenizBank kariyer planı "Asistan" unvanından başlayarak "Uzman Yardımcısı", "Uzman", "Yetkili", "Yönetmen" ve Müdür ve üstü unvanlar şeklinde devam etmektedir.
 

Performans Gelişim Programı

 

Bireysel performans kurumsal başarının önemli bir parçasıdır. Bu nedenle Performans sistemini "değerlendirme" değil, "gelişme" aracı olarak görürken aynı zamanda  Performans Gelişim Programı (PGP), çalışanlar için bir davranış rehberi olmanın yanı sıra kariyer planlama, eğitim ve geliştirme gibi konularda bir başlangıç noktası olmaktadır.

 

Bu program ile yarını geliştirmek için bugünün fotoğrafını çekerken yöneticiler ile astları arasında güçlü bir "geri bildirim" platformu sağlanması amaçlanmaktadır. 

Ücret ve Ödül Sistemi Uygulamaları

 

Ücret hesaplamaları brüt ücret esasına göre yapılmakta olup, ücretlendirme paketi; maaş, yemek ve diğer yan ödemelerden oluşmaktadır.
 

Ücret artışları; performansa bağlı olarak bankamız hedeflerine katkıları, kendilerini geliştirme çabaları, görevleri, sektör ortalamaları ve enflasyon oranı dikkate alınarak yapılır.


Çalışanlarımızın üstün performanslarını teşvik etmek ve sürekli kılmak amacıyla; şube kadroları için, yapılan ürün satışlarını ve hedeflerin gerçekleşmesine bağlı performansı ödüllendiren ‘PUPA Prim Sistemi', bankamız müşterileriyle doğrudan temas halinde olan Güvenlik Görevlilerinin performans, tutum ve davranışlarını ödüllendiren ‘Hizmet Kalitesi Primi', AçıkDeniz Telefon Bankacılığı ve Direkt Satış ekiplerimize özel prim sistemi uygulamalarımız mevcuttur.

Genel Müdürlük ve Bölge Müdürlüklerinin İşkolları, Operasyon ve Destek birimlerinde çalışan personellerimize yılda 2 defa performansa bağlı prim ödemesi yapılmaktadır.

 

 

Sosyal ve Yan Haklar

Çalışanlarımızın 1. Derece yakınlarını da kapsayan Özel Sağlık Sigortası ve çalışanlarımız adına yapılan Bireysel Emeklilik Sigortası uygulamaları bulunmaktadır. 


Genel Müdürlük binalarına ulaşım servisler ile sağlanmaktadır.


Şube çalışanlarımıza öğle yemekleri için aylık yemek kartı verilmekte olup, Genel Müdürlük çalışanları bina içindeki kafeterya hizmetinden yararlanmaktadırlar.


DenizBank çalışanları, 1998'den bu yana Deniz Kulüp'ün düzenlediği çeşitli organizasyonlarla (Geleneksel DenizBank Bowling Turnuvası, çeşitli doğa gezileri, tiyatrolar, açıkhava konserleri, futbol maçları, tekne gezileri vb.) bir aile olmanın keyfini yaşarken beraberinde güçlü bir iletişim ve sinerji yaratılmaktadır.
 

Başvuru Yönetim Sayfası
Açık Pozisyonlar
VİDEO'LAR SIKÇA SORULAN SORULAR